sopot2014

Piłka nożna

Mecz piłki nożnej

Piłka nożna, często znana jako piłka nożna klubowa lub piłka nożna, to sport, w którym dwie drużyny składające się z 11 graczy próbują manipulować piłką do bramki drużyny przeciwnej za pomocą dowolnej części ciała poza rękami i ramionami. Tylko bramkarz może dotknąć piłki i tylko w polu karnym wokół bramki. Drużyna, która strzeli najwięcej goli, jest zwycięzcą.

Początki

Piłka nożna, jaką znamy teraz, rozpoczęła się w Wielkiej Brytanii w XIX wieku. W miastach i wsiach już od czasów średniowiecza rozgrywano mecze o „ludową piłkę nożną”, zgodnie z lokalnymi zwyczajami i przy niewielkich zasadach. Od początku XIX wieku industrializacja i urbanizacja, które ograniczyły czas wolny i przestrzeń dla klasy robotniczej, w połączeniu z historią rządowych zakazów dotyczących szczególnie brutalnych i destrukcyjnych rodzajów popularnego futbolu, podważyły ​​status tej gry. Z drugiej strony piłka nożna została po raz pierwszy wprowadzona jako sport zimowy między budynkami mieszkalnymi w publicznych (niezależnych) instytucjach, takich jak Winchester, Charterhouse i Eton. Każda szkoła ma swój własny zestaw zasad; niektóre pozwalały na bardzo ograniczone operowanie piłką, podczas gdy inne nie. Ze względu na zmiany w przepisach uczniom szkół publicznych, którzy poszli na uniwersytet, trudno było kontynuować grę z kimkolwiek innym niż ich dawni koledzy z klasy. Uniwersytet Cambridge próbował ujednolicić i skodyfikować prawa gry już w 1843 r., a do 1848 r. większość szkół publicznych przyjęła te „przepisy z Cambridge”, które następnie zostały rozszerzone przez naukowców z Cambridge, którzy stworzyli kluby piłkarskie. Drukowane przepisy piłkarskie, które zakazywały noszenia piłki, powstały w 1863 roku po serii dyskusji z klubami z regionu metropolitalnego Londynu i sąsiednich hrabstw. W rezultacie rugby „zarządzanie” pozostało poza nowo utworzonym Związkiem Piłki Nożnej (FA). W rzeczywistości FA zabroniła w 1870 r. Obchodzenia się z piłką, z wyjątkiem bramkarzy.

Początki futbolu

Oryginalne „Prawa gry” Adriana Roebucka z 1863 r. [GFDL lub CC BY-SA 3.0], za pośrednictwem Wikimedia Commons Jest to najpopularniejszy i największy sport na świecie. To wielomiliardowy przemysł, który można znaleźć na każdym kontynencie. Jest to sport, w który może grać każdy, od dzieci uczących się kopać piłki i obliczających swoją koordynację po ludzi, którzy z tego żyją. Ale jaka jest historia tej uroczej gry? Kiedy to wszystko się zaczęło? Jak to się rozwijało w czasie? Jaką rolę odegra piłka nożna w przyszłości?

W tej części serwisu staramy się jak najlepiej odpowiedzieć na te pytania. Choćby dlatego, że masz czas na przeczytanie wszystkiego, a treścią zapełniłoby kilka książek, to nie będzie to post wyczerpujący. Na szczęście napisaliśmy już kilka pogłębionych artykułów na temat kilku kluczowych informacji, więc jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat konkretnego zagadnienia, skierujemy Cię do nich. Bez zbędnych ceregieli, oto nasz artykuł o historii futbolu.

Początki futbolu

Omawiając korzenie futbolu, ważne jest, aby odróżnić grę, jaką znamy dzisiaj, od wszystkich gier, które obejmują kopanie piłki stopami. Dzieje się tak dlatego, że skupienie się wyłącznie na tych ostatnich przenosi nas z powrotem do II i III wieku p.n.e. Jeśli szukasz odniesienia do gry, w którą grasz stopami, to dobrze trafiłeś.

Tsu ‘Chu była grą rozgrywaną przez chińskie wojska, która polegała na kopaniu skórzanej piłki nadziewanej włosami i piórami przez mały otwór i w siatkę. Gracz nie mógł używać rąk i musiał polegać na swoim ciele, aby powstrzymać przeciwników przed strzelaniem do nich, wskakując na nich. To prawie tak, jakbyś grał przeciwko drużynie Tony’ego Pulisa.