sopot2014

Wszystko, co musisz wiedzieć o historii futbolu

0 Shares
0
0
0

Piłka nożna ma skomplikowaną historię, ale co tak naprawdę musisz wiedzieć o jednym z najpopularniejszych sportów na świecie? Przedstawiliśmy niektóre z najważniejszych faktów w historii futbolu, abyś mógł zobaczyć, jak ten sport rozwijał się na przestrzeni czasu.

GDZIE WSZYSTKO SIĘ ZACZĄŁO?

Początki futbolu można podzielić na dwie kategorie: historię najnowszą i historię starożytną.

AKTUALNOŚCI: GDZIE I KIEDY GRA PIŁKA NOŻNA?

Nowoczesna historia futbolu rozpoczęła się w Anglii w 1863 roku, ponad sto lat temu. Futbol rugby i piłka nożna klubowa, które wcześniej były synonimami, rozdzieliły się i powstał Związek Piłki Nożnej, pierwszy uznany organ regulacyjny tego sportu.

PODRÓŻ W CZASIE

Według tekstów historycznych ludzie kopią piłkę od tysięcy lat, ale nie wszystkie z tych działań można określić jako to, co dzisiaj nazywamy piłką nożną. Jednak wiele okresów futbolu lub sportów, które obejmowały kopanie piłki w bardziej precyzyjny sposób, miały kluczowe znaczenie dla rozwoju gry. Być może nigdy nie mielibyśmy piłki nożnej według obecnych standardów, gdyby nie wariancja, która pojawiła się na przestrzeni czasu.

Najdłuższy grzbiet w historii futbolu można przypisać Chinom, gdzie już w III wieku p.n.e. zapisano w wojskowych podręcznikach grę porównywalną z piłką nożną. Tsu ‘Chu była grą z dynastii Han, która polegała na kopaniu piłki przez otwór o średnicy 30-40 cm do tego, co teraz nazwalibyśmy bramką z kijów z przymocowaną siatką. W te gry grano skórzaną piłką wypchaną włosami i piórami.

Grecy wymyślili „Harpastum”, grę, która wykorzystywała mniejszą piłkę niż piłka nożna, ale kierowała się tymi samymi zasadami, co współczesna gra. Celem gry było wyprowadzenie piłki poza linię graniczną przeciwnika, która została oznaczona granicami i linią środkową.
Możemy wyraźnie zobaczyć, jaki wpływ miały różne kultury i warianty na grę, w którą teraz gramy, na podstawie tego, co wiemy o historii gry w piłkę, w której dominuje użycie stóp.

Piłka nożna i Wielka Brytania

Według zapisów, burmistrz Londynu zabronił londyńskiego futbolu w mieście w 1314 roku, ponieważ powodował „chaos”. Możesz trafić do więzienia, jeśli zostaniesz odkryty podczas gry w Londynie. Zostało to wypracowane podczas 100-letniej bitwy między Anglią a Francją, kiedy królowie Edward II, Ryszard II, Henryk IV i Henryk V zakazali gry w całej Wielkiej Brytanii, ponieważ „odwróciła uwagę od bardziej użytecznego ćwiczenia wojskowego dyscyplina.”
Piłka nożna kwitła w Wielkiej Brytanii od XVIII do XIX wieku, pomimo sprzeciwu, ale standaryzowana wersja gry była wciąż rzadka, a regionalne odmiany zazwyczaj na tym zyskiwały. Te liczne warianty gry przekształciły się w futbol klubowy, futbol rugby i futbol gaelicki, z których wszystkie przyczyniły się do powstania obecnej wersji gry, w którą dzisiaj gramy.
Najlepszą iteracją dzisiejszych niedzielnych lig są rozgrywki wioska vs wioska, w których wioski się zbierały, a ich drużyny rywalizowały ze sobą, zwykle na nieoznakowanych terenach.

WARTO WIEDZIEĆ O STANDARYZACJI PIŁEK

Chociaż Związek Piłki Nożnej ustanowił oficjalne przepisy współczesnej piłki nożnej w 1863 roku, specyfikacje piłki nie zostały ujednolicone przez kolejne osiem lat. Do tego czasu gracze uzgadniali, jakiej piłki użyją ze sobą.

DLACZEGO MECZ JEST DŁUGI 90 MINUT?

W piłce nożnej 90-minutowy mecz jest uważany za konwencjonalny. Kiedy Londyn i Sheffield grali przeciwko sobie w 1866, ten czas trwania został ustalony. Z jakiegoś powodu 90 minut zostało ustalone jako zwykła długość meczów piłki nożnej. Format 90-minutowy nie jest już używany w pomniejszych meczach ligowych.

GLOBALNY ZJAWISKO PIŁKI NOŻNEJ

Gra w piłkę nożną w szkołach nie stała się powszechna aż do początku XIX wieku, kiedy została wprowadzona do szkół publicznych. Pomimo tego, że zasady były w większości takie same jak standard, kilka szkół opracowało własne odmiany gry w oparciu o posiadane zasoby. Na przykład, jeśli szkoła miałaby tylko jeden betonowy plac zabaw, jak wiele szkół, musiałaby zadowolić się tym, co miała i odpowiednio zmienić granice.

Związek piłkarski miał 50 klubów członkowskich osiem lat po jego założeniu. W 1872 r. ustanowiono FA Cup, a pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1888 r. Do tego czasu Europa nie przyjęła jeszcze nowoczesnej wersji piłki nożnej, która przyczyniła się do jej statusu „szczególnie brytyjskiego sportu”. Jednak przed 1872 r. pierwszy „międzynarodowy” mecz piłki nożnej między Anglią a Szkocją przyciągnął dużą publiczność, podobnie jak dzisiejsze mecze.

Rozprzestrzenienie się piłki poza Wielką Brytanią zajęło dużo czasu, ale wkrótce rozprzestrzeniło się na każdy zakątek globu. W 1889 roku Holandia i Dania stały się pierwszymi krajami, które założyły własne kluby piłkarskie, a następnie Nowa Zelandia w 1891, Argentyna w 1893, Chile, Szwajcaria i Belgia w 1895.rm organizacją były Włochy, które uczyniły to w 1898 r. W 1900 r. Niemcy i Urugwaj znalazły się odpowiednio na drugim i trzecim miejscu. W ciągu następnej dekady Węgry i Finlandia utworzyłyby stowarzyszenia.

0 Shares